ادبی-فرهنگی-مذهبی
ادبی-فرهنگی-مذهبی 
قالب وبلاگ
نويسندگان

 

نامه بی نقطه (شاهکار ادب پارسی)

 

 

مکتـــوب زیــــر، نامــه ای است که شادروان میرزا محمد الویری بــــه احمدخان امیرحسینی سیف الممالک فرمانده فوج قاهر خلج نوشته که آغاز تا پایان نامه، همه از حروف بی نقطه الفبا برگزیده و در نوع خود از شاهکارها...ی ادب زبان پارسی به شمار می آید. انگیزه نامه و موضوعش کمی در آمد و بسیاری خرج و تنگی زندگانی بوده است. این نامه در زمان ناصرالدین شاه تحریر شده است. ســــال‌ها پیـــش قصـیــده بلنـدی از "طالب آملی" دیدم که در واقع شعری بی نقطه بود که در پست بعدی ارائه خواهم کرد ولی این نامه را بتازگی مشاهده کردم که تقدیم حضورتان میکنم. خوب است بدانید دو خطبه که به حضرت علی منسوب است در کتاب چهارده معصوم عماد زاده آمده است که یکی بی نقطه و دیگری بی الف است.

 

 

اینک متن نامه

سر سلسله‌ی اُمرا را کردگار احد، اًمر و عُمر سرمد دهاد. دعا گو، محمد ساوه‌ای در کلک و مداد، ساحرم و در علم و سواد، ماهر. ملک الملوک کلامم و معلم مسائل حلال و حرام. در کل ممالک محروسه، اسم و رسم دارم. در هر علم، معلم و در هر اصل مؤسسم. در کلک عماد، دومم درعالم، درعلم و حکم، مسلم کل اُمم سرسلسله اهل کمالم اما کو طالع کامکار و کو مرد کرم؟

 

دل‌مرده‌ی آلام دهرم. کوه کوه دردها در دل دارم. مدام در دام وام، و علی الدوام در ورطه‌ی آلام دهرم، هر سَحَر و مساء در واهمه و وسواس که مداح که گردم و که را واسطه‌ی کار آرم که مهامم را اصلاح دهد و دو سه ماهم آسوده دارد. مکرر، داد کمال دادم و در هر مورد مدح معرکه‌ها کردم. همه گوهر، همه در، همه لاله همه گل، همه عطار روح، همه سرور دل، اما لال را مکالمه و کررا سامعه و کور را مطالعه آمد. همه را طلا سوده در محک ادراک آورده احساس مس کردم و لامساس گو آمدم. اما علامه‌ی دهرم، ملولم و محسود و عوام کالحمار محمود و مسرور ... لا اله الا الله وحده وحده.

 

دلا در گله مسدود دار در همه حال که کارهای همه عکس مدعا آمد علاوه همه دردها و سرآمد کل معرکه‌ها عروس مهر در آرامگاه حمل در آمد. عالم و عام لام و کرام، صالح و طالح، صادر و وارد، کودک و سالدار، گدا و مالدار، همه در اصلاح اهل و اولاد و هر کس هر هوس در معامله و سودا دارد آماده و اطعمه و هر سماط گرد آورده، حلوا و کاک، سرکه و ساک، کره و عسل، سمک و حمل، گرمک و کاهو، دلمه و کوکو، امرود و آلو، الی کلم کدو، همه در راه، مکر دعاگو که در کل محرومم و در حکم کاالمعدوم. اگر موهوم و معلول معدل سه صاع و دو درم ارده گردد حامد و مسرورم. مگر کرم سر کار اعلی که سرالولد و سرالوالد در او طلوع کرده و دادرس آمده، درد ها دوا، وامها ادا و کامها روا گردد.

 

له طول عمر کطول المطر سواء له الدرهم، و که المدر دهد مرد را کام دل کردگار همه عمر آسوده و کامکار دل آرا همه کار و کردار او ملک در سما مادح کار او طول الله عمره و دمره حاسده، هلک اعداءه، اعطه ماله، اصلح احواله و اسعد اولاده مادام السماء.

[ چهارشنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩٢ ] [ ٥:٠۱ ‎ق.ظ ] [ حسین ملاصادقی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دبیر زبان و ادبیات فارسی شهر تهران و دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
RSS Feed