ادبی-فرهنگی-مذهبی
ادبی-فرهنگی-مذهبی 
قالب وبلاگ
نويسندگان

مهدویّت- امنیت جهانی در عصر ظهور

      قرآن کریم، این وعده‏ی قطعی را به انسان‏های مؤمن و پاکدامن، داده است که روزی شرارت و ناامنی به پایان خواهد رسید، و با نابودی عوامل شرّ و فساد، جامعه انسانی، لذت امنیت واقعی را خواهندچشید، آنچنان امنیت و آرامش که هیچ ترس و اندوهی، آن را تهدید نخواهدکرد.

مقوله امنیت، قدمتی به بلندای تاریخ انسان دارد یعنی از نخستین روزی که موجودی به نام انسان، پا به عرصه هستی و دنیا می‏گذارد، با مشکل و معضل مهم ناامنی و نحوه برخورد با آن، مواجه شده و دست و پنجه نرم می‏کند. در طول تاریخ انسان، جامعه و مردمی را سراغ نداریم که فارغ از دغدغه معضل و معمای ناامنی،ترس، اضطراب و نگرانی، روز و روزگاری را سپری کرده باشند. لذا به جرئت می‏توان گفت که مقوله امنیت، عمری درازتر و طولانی‏تر، از مفاهیم دولت و جامعه... دارد، چرا که انسان در نخستین روز هبوطش در این عالم خاکی و دوره حیات تجردش و قبل از شکل‏گیری زندگی اجتماعی، با مشکل ناامنی، کاملاً مأنوس، آشنا، همدم و دست به گریبان بوده است، چون در محیطی که زندگی می‏کرد، علاوه بر تأمین آب، غذا و حفاظت جان از گرما و سرما، باید به جدال و مبارزه سخت و طاقت فرسا؛ با موجودات وحشی می‏پرداخت، حیوانات که هر لحظه امکان داشت به ساحه و قلمرو حیات انسان، حمله‏ور شود؛ و انسان را طعمه خویش سازد، و امنیت جانی انسان را به خطر اندازد. با گذشت زمان، و تکامل بشر و شکل‏گیری اجتماعات، مبحث امنیت هم، شاخ و برگ بیشتری پیدا می‏کند.

گرچه عده‏ای از قلم به دستان، نخستین مباحث فلسفی - سیاسی؛ در حوزه امنیت را در گفتمان فلاسفه‏ای چون افلاطون و ارسطو... به زعم خویش پیدا کرده‏اند. چرا که این اندیشمندان و فرهیختگان، یکی از عمده‏ترین وظائف حکومتها را ایجاد امنیت، می‏دانسته و بر آن اصرار و تأکید، می‏کرده‏اند.

ولی انصاف این است که قبل از افلاطون و ارسطو، پیامبران الهی از جمله حضرت ابراهیم خلیل(ع)، معضل امنیت را مطرح کرده‏اند، و در مطالبات خود، قبل از مسائل اقتصادی و قبل از مسائل توحید و عبودیّت، مسأله امنیت را علی الظاهر، از خالق خویش، استدعا می‏کند، آنجا که می‏گوید: «پروردگارا! این سرزمین را شهر امنی قرار ده و اهل آن را از ثمرات گوناگون؛ روزی عطا کن.»

در تاریخ اسلام هم، از همان آغاز و بعثت رسول گرامی اسلام، بخش عمده‏ای از احکام، دستورات و قوانین آن، مستقیم و یا غیر مستقیم، در جهت نظم و تأمین امنیت و نحوه برخورد با عوامل شر و فساد، جنایت، بی بندوباری و ناامنی، نقش مثبت و ارزنده‏ای داشته و دارد. و از آن تاریخ به بعد هم، علماء و دانشمندان و محققین که در زمینه متون اسلامی «آیات قرآن و احادیث و سیره عملی معصومین» تحقیق و بررسی داشته‏اند، نظریات ناب اسلامی را از متون اولیه آن، استخراج کرده‏اند، و در دسترس جامعه بشری قرار داده‏اند، که اگر روزی آن احکام و قوانین اسلامی، به صورت کامل اجرا و عملی شود، بدون شک، امنیت کامل در سایه تقوا و رعایت حقوق همه مردم و اجرای عدالت، برابری و مساوات اسلامی، ایجاد خواهد شد.

امنیت آرزوی دیرین بشر

همان گونه که مشاهده می‏کنیم،از دوره های خیلی دور تا حال،تشکیل حکومت صالح و شایسته، و تأمین عدالت، آزادی و امنیت اجتماعی، از جمله آمال و آرزوهای دیرین فلاسفه، بزرگان و مصلحین جوامع بشری، بوده است امروز هم، تقریباً عموم اندیشمندان و سیاسیون با انصاف،تنها راه علاج دردها، مشکلات و بیماریهای جامعه بشری در جلوگیری از ظلم، تبعیض، بی‏عدالتی، جنگ و خون ریزی را، در تثبیت صلح، صمیمیت وبرادری، تشکیل حکومت عدالت گستر جهانی، ورشد فکری و فرهنگی جوامع بشری، می‏دا نند و معرفی می‏کنند.

کلمات و جملات بزرگان و اندیشمندان مندرج در صفحات تاریخ، در حقیقت باز خوانی یک واقعیت جاوید و همیشگی است و آن، انتظار پایا ن دردها، سرگردانیها و ناامنی‏ها، و رسیدن به مدینه فاضله و شهر خورشید که انسان‏ها در آن، حیات انسانی داشته و زندگی‏شان سر و سامان پیدا کند، دوره‏ی ایده‏آل و روءیائی که درآن، مشکلات جهل و نادانی، و معضلات فقر و تهیدستی، حل و فصل شود و انسان‏های گرسنه و برهنه، در فاصله های نه چندان دور تر از کاخ‏های سر به فلک کشیده فرعونی، حقوق فردی و اجتماعی‏شان پایمال نشود.

و امّا دریغ و درد که این آرزو، و انتظار، نه تنها تا حال، محقق نشده است بلکه برعکس،هر لحظه و ساعتی که بر عمر این عالم پیر و کهن، افزوده می‏شود، فاصله‏های فقر و غنا، بیشتر شده، تبعیض و بی‏عدالتی، همچنان قربانی می‏گیرد و سایه‏های شوم یأس و ناامیدی، بساط شادی، و سرور را بی‏رحمانه، طعمه‏ای خویش می‏سازد، ناامنی‏های اخلاقی و اجتماعی، اضطراب، و دلهره را، هم کاروان انسان‏های درد مند و رنجیده ساخته و به پیش می‏تازد.

در شرایط فعلی که زمین و زمان در تسخیر انسان، قرار گرفته و حتی کُرّات دیگر، از تاخت و تاز انسان معاصر، بی‏بهره نمانده است، بازهم، این پرسش در ذهن و ضمیر انسان‏های ستمدیده، مطرح است که آیا این شب سرد، تاریک و ظلمانی، به صبح روشن و نورانی، مبدل خواهد شد، آیا روزی خواهد رسید که دردهای کهنه و قدیمی بشر، التیام یابد، و سایه های شوم جهل و نادانی فقر و تهیدستی، تبعیض و بی‏عدالتی که از روزگاران کهن تا هم اکنون، هم کاروان انسانها بوده، با گوشت، پوست و خون او عجین، شده است، از فضای تاریک زندگانی او زدوده شده و رخت بر بندد؟ آیا روزی خواهد رسید که در آن، ظلم، حق کشی، تجاوز و ... جایش را به صلح، صفا، صمیمیت و برادری بدهد و انسانها، در سایه‏ی عدالت و آزادی اجتماعی حلاوت و شیرینی آرامش و امنیت کامل روحی و روانی، فردی و اجتماعی و ملی و بین المللی را با تمام وجود،لمس کرده و فارغ از نگرانی و دغدغه معاش و امور مادی، در کنار هم، دیگر به زندگی مسالمت آمیز انسانی ادامه دهند و راه تعالی و تکامل را با فراغ بال سپری بنمایند.؟

و آیا بهشت دنیوی انسان، مدینه فاضله و شهرخورشیدی که حاکمان و دولتمردان آن، عقلای عالم بوده، قوانین آن، عدالت، آزادی و امنیت اجتماعی را به ارمغان آورد. آرزوی است محال و ناممکن؟ و یا روزی این آمال و آرزوهای دیرین بشر، محقق شده و مصداق خارجی، پیدا خواهد کرد؟!

اگر پرسش‏های مطرح شده را، به آیات قرآن،عرضه کنیم،متوجه خواهیم شدکه: قرآن کریم،رنج و اندوه انسان را ابدی نمی‏داند، و ستم و بیداد را نیز، هم زاد وهم راه همیشگی او، معرفی نمی‏کند، بلکه قرآن مجید،علل و عواملی که موجب رنج و اسارت انسان‏ها و مانع حرکت تکاملی او می‏شو د را محکوم به فنا و نابودی دانسته و فرجام تاریخ را روشن و ایده‏آل، معرفی می‏کند، فرجامی که در آن،حق بر باطل، پیروز شده،عدالت و آزادی جایگزین ظلم،جور و ا ستبداد خواهد شد، دردها،مشکلات و بدبختی‏های انسان، به پایان خواهد رسید، ترس،وحشت و ناامنی، جایش را به محیط امن و آرام داده و بندگان صالح،شایسته و وارسته،وارثان و حاکمان زمین و زمان خواهندشد جهان را از لوث وجودافراد پست،پلید و ستم پیشه ونااهل پاکسا زی، خواهندکرد.قرآن کریم از سنتِ پیروزی حق بر باطل، غلبه راه و رسم انبیاء و اولیاء، خلافت و وراثت مومنان و صالحان در زمین، جهان شمولی دین خدا، استقرار آیین خدا پسندانه و تحقق صلح و امنیت جهانی

در آیات گوناگون و مختلفی خبر می‏دهد و می‏فرماید : «ما در کتاب آسمانی زبور، پس از ذکر، چنین مرقوم کردیم که در آینده صالحان و پاکان، وارثان زمین، خوا هند شد و روی زمین،برای همیشه ازعناصرنا اهل و حاکمیت جور، و ستم، پاکیزه، خواهد شد به راستی که در این،پیامی است برای عبادت کنندگان»

قرآن کریم، این وعده‏ی قطعی را به انسان‏های مؤمن و پاکدامن، داده است که روزی شرارت و ناامنی به پایان خواهد رسید، و با نابودی عوامل شرّ و فساد، جامعه انسانی، لذت امنیت واقعی را خواهندچشید، آنچنان امنیت و آرامش که هیچ ترس و اندوهی، آن را تهدید نخواهدکرد و مخلوقات و بندگان خداوند، با آزادی، آگاهی و آرامش و امنیت کامل درونی و بیرونی، راه توحید و تقوا را، در پیش خواهند گرفت، لذا بافریاد رسا، اعلام می‏دارد که : «خداوند به افرادی که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده اند وعده می‏دهد که آنها را قطعاً خلیفه روی زمین، خواهد ساخت... و دین و آئینی را که برای آنها پسندیده، پا برجا و ریشه دار خواهدکرد و خوف و ترس آنها را، برامنیت و آرامش، تبدیل خواهدکرد» در این آیه شریفه نوید و مژده سه‏گانه ذیل دیده می‏شود:

الف: حکومت جهانی مؤمنان .

ب: استقرار دین خداپسندانه.

ج: استقرار امنیت کامل و نابودی عوامل ترس، وحشت و نا امنی.

از آن جای که سنت‏های مطرح شده، در آیات قرآن، تا حال، محقق نشده است؛ در ذهن کنجکاوگر انسان های زیرک، این سؤال مطرح می‏گردد که: سنن وعده شده الهی، کی و در چه زمانی، محقق می‏شود؟ انسان های رنجیده و مظلوم، چه زمانی، شکست و نابودی جبهه باطل، پیروزی و موفقیت جهانی سپاه و لشکر حق را، جشن خواهند گرفت؟ مدینه فاضله و موعود قرآنی، کی محقق شده و در چه زمانی، انسان‏های مؤمن و متقی، خلافت و وراثت زمین را در،دست، خواهندگرفت؟ در کدامین صبح روشن، دین خدا پسندانه آسمانی، تمامی دلها را نور باران کرده، و عالمگیر خواهد شد، و با نابودی عوامل ترس، وحشت و ناامنی، امنیت واقعی به وجود خواهدآمد ؟

احادیث و روایات که از رسول اکرم(ص) و ائمه علیهم السلام، نقل شده و در واقع حکم تفسیر آیات قرآن را دارا هستند معما و پرسش های مطرح شده پیرامون سنن وعده شده الهی را، به روشنی جواب داده اند و

اعلام کرده اند که سنن وعده شده الهی، در عصر طلایی ظهور آخرین خلیفه خداوند، حضرت مهدی (عج )،محقق خواهدشد، و در عصر ظهور آن یگانه دوران، با جنبش عظیم علمی و فکری، جهل و نادانی، محو خواهد شد و با نزول برکات آسمانی و جوشش معادن و ذخایر زمینی، و جهش فوق العاده‏ی اقتصادی و صنعتی، فقر، فلاکت و تهیدستی از بین خواهد رفت وبا نابودی جهل و نادانی، فقر و تنگدستی، تحوّل عظیم اخلاقی و انسانی به وجود خواهدآمد، وبا استقرار عدالت، برادری و برابری، ظلم، تبعیض و بی‏عدالتی ریشه کن، شده و فاصله های طبقاتی، محو و نابود خواهد شد... و در نتیجه گمشده همیشگی بشر، یعنی امنیت جهانی، به دست آمده و انسان‏های مؤمن و متقی، بدون دلهره، نگرانی و اضطراب، در محیط کاملاً آزاد و فضای سالم انسانی، راه سعادت و خوشبختی و رسیدن به کمال مطلق را طیّ خواهند کرد.

از روایات استفاده می‏شود هر مجرم و گناهکاری که درخور کیفر باشد، امام مهدی(ع) براساس علم امامت خود، عمل کرده و حرمت شکنان قوانین الهی و اجتماعی را به جزای اعمال ننگین‏شان خواهند رساند، و منتظر گواهی گواهان و اقامه دلایل و مدارک از سوی مدعی نخواهد ماند و به سوگندهای دروغین، از سوی طرفین دعوا، توجه نخواهد کرد، و آنچه حق و عدالت است، آن را ملاک قرار داده و براساس آن، حکم و داوری نموده و با اجرای دقیق احکام الهی، آزادی و امنیت به معنای واقعی کلمه را به جامعه جهانی عرضه خواهد کرد، امنیت که در آن، جان، مال، ناموس، حیثیت و آبروی افراد، حفظ خواهد شد، و انسانها، دیگر از ناحیه‏ی تضییع حقوق‏شان، دلهره، اضطراب و نگرانی نخواهند داشت.

امنیت در عصر ظهور:
با رعایت اصول و راهکارهایی که به صورت اجمالی، بیان شد، امنیت کامل فردی، اجتماعی و بین المللی در عصر ظهور حضرت حجت(عج) محقق خواهد شد، امنیتی که بشر در طول تاریخ، مثل و مانند آن را ندیده است، در نتیجه شهر امن و سلامتی که خدای متعال، مژده و نوید آن را به مؤمنان و مستضعفان داده است، تحقق عینی پیدا خواهدکرد، و همه انسانها، با آزادی و آگاهی کامل و آرامش درونی و بیرونی، راه توحید و تقوا را، در پیش گرفته و از شرارت و ناامنی، و اضطراب و نگرانی، نجات پیدا خواهندکرد.

«خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده و عمل صالح، انجام داده‏اند، وعده می‏دهد که آنها را قطعاً خلیفه روی زمین خواهد نمود، و دین و آیینی را که برای آنها پسندیده، پابرجا و ریشه‏دار خواهد ساخت، خوف و ترس را به امنیت و آرامش تبدیل خواهد ساخت» تبدیل شدن، ترس، اضطراب و نگرانی به آرامش و امنیت، یعنی برطرف شدن تمامی عوامل ناهنجاریها و ناامنیها و جایگزین شدن امنیت و آرامش، در همه‏ی روی زمین.

امام زین العابدین در تفسیر و تأویل آیه شریفه می‏فرماید : «این گروهی که ترس و اضطراب فردی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، از زندگی شان،رخت بر بسته و سایه امنیت و آرامش، پرو بالش را بر سر آنها می‏گستراند» به خدا سوگند، همان پیروان ماهستند که خداوند به وسیله مردی از خاندان ما، این امر را تحقق می‏بخشد، و او مهدی(عج) این امت است» امام صادق(ع) هم می‏فرماید: «این آیه، درشأن قایم آل محمد(عج) و اصحاب او نازل شده است»

ایجاد و استقرار امنیت کامل جهانی، در آن عصر و زمان روءیایی، با رعایت اصول و ضوابط اسلامی و انسانی، امری طبیعی خواهد بود، چراکه عوامل ترس و ناامنی محو و نابود خواهدشد، و تمام آفت ها که به نحوی آرامش زندگی را برهم می‏زند . از بین رفته و همگان در اوج رفاه. آسایش و فراوانی نعمت، روزگار خود را سپری خواهند کرد.

با توسعه‏ی علم و دانش و تعلیم و تربیت سالم اسلامی در عصر ظهور، جهل، نادانی و خرافات، که عامل مؤثر در بروز ناهنجاریها و ناامنی‏های اجتماعی است، از بین خواهد رفت، و در سایه‏ی رونق اقتصادی، فقر و تهیدستی که عامل دیگری در شیوع فساد، و بی‏عفتی...است، ریشه‏کن خواهد شد و انسانهای مظلوم و مستضعف، از درماندگی و گرسنگی که منجر به تجاوز و خود فروشی می‏شود، نجات پیدا خواهند کرد. و با اجرای دقیق احکام جزایی شرع و قاطعیت در برخورد با مخالفین و متخلفین، دزدان و متجاوزین به جان، مال، ناموس و حقوق مادی و معنوی مردم، به جزای اعمال ننگین خود، خواهند رسید و شرّشان از سر مردم قطع و کوتاه خواهد شد.

بالأخره در پرتو نظام عدالت گستر عصر ظهور ، بساط ظلم و بی‏عدالتی و تبعیض در تمامی چهره و ابعادش، برچیده خواهد شد و مدینه‏ی فاضله که بشر دردمند در طول تاریخ، انتظار و آرزوی آنرا در سر می‏پرورانید، به وجود خواهد آمد. مدینه‏ی

فاضله‏ای که در آن ،روابط اجتماعی انسانها، براساس قانون عدالت، برابری و احترام به حقوق و ارزشهای انسانی و آزادیهای مشروع فردی و اجتماعی، پی‏ریزی شده و جریان پیدا خواهد کرد... و انسان در محیط امن و آرام، راه تقوا و عبودیت را در پیش گرفته و از وضع مطلوب به و جود آمده، کمال استفاده را در جهت کسب فضایل اخلاقی خواهد برد .

از رسول اکرم راجع به امنیت در عصر ظهور، نقل شده است که: «امت مهدی به آن حضرت پناه می‏برند چنان که زنبورهای عسل به ملکه خود پناه می‏آورند ، آن حضرت زمین را پر از عدل و داد می‏کند ، چنان که: پیش از آن پر از ستم و جور شده بود ،به گونه‏ای که مردم به فطرت اولیه خود بر می‏گردند شخص خوابیده را بیدار نمی‏کند و خون کسی ریخته نمی‏شود.»

حضرت علی(ع) نیز می‏فرماید: «... هرگاه قایم ما قیام کند، آسمان باران‏های خود را می‏بارد و درندگان با چارپایان از در آشتی وارد می‏شوند و با انسانها کاری ندارند تا جایی که زنی از عراق به شام می‏رود، بدون اینکه درنده‏ای او را نگران سازد و یا از چیزی بترسد.»

با اجرای احکام دقیق اسلامی و قاطعیّت در برخورد با انسان‏های شرور و متجاوز، امنیت کامل جاده‏ها و مسیر عبور و مرور، تأمین خواهد

شد به گونه‏ای که دو زن، شبانه از مبدأ، حرکت کرده و مسافرت خواهند کرد، و از بی‏عدالتی، ستم و ناامنی، هراسی نخواهند داشت» از امام باقر(ع) هم نقل شده است که: «به خدا سوگند، یاران مهدی(عج) آن اندازه می‏جنگند تا خداوند به یگانگی پرستیده شود و به او شک نورزند، با نابودی اشرار و متجاوزان آنچنان امنیّت ایجاد شود که پیرزن سالخورده و ناتوان، از ین سوی جهان، به آن سوی دیگر، رهسپار شود و کسی متعرض او نشود.»

هنگامی که از امام صادق (ع) شخصی سؤال می‏کند: چرا آرزوی ظهور حضرت حجت (عج) را داشته باشیم؟ امام صادق در جواب او می‏فرماید: «سبحان اللّه ! آیا دوست نداری که امام، عدالت را در جهان بگستراند و امنیت را در راه‏ها برقرار سازد و با حکم منصفانه، با ستمدیده، رفتار نماید و به او یاری رساند». قتاده می‏گوید: حضرت مهدی بهترین انسانها است... در زمان او زمین از امنیتی برخوردار می‏گردد که زنی به همراه پنج زن دیگر، بدون همراه داشتن مردی به حج می‏روند و از چیزی ترس ندارند.

علی ابن عقبه ازپدرش نقل می‏کند که حضرت مهدی(عج) به عدالت حکم می‏کند

ستم در حکومت او برچیده می‏شود و به سبب وجود آن حضرت راه ها و جاده‏ها امن می‏گردد.

در عصر ظهور عناصر فاسد، گروه‏های راهزن و متجاوزی که امنیت و آرامش جامعه را مختل ساخته و جوّ رعب، وحشت، اضطراب و نگرانی را به وجود می‏آورند، امکان تشکیل و تشکّل پیدا نخواهند کرد، چرا که دست قدرتمند و دقیق عدالت، آنان را در نطفه، خفه خواهد کرد و در همان مراحل اولیه و نخستین،به کیفر شایسته‏ای خواهد رساند به گونه‏ای که اگر حق کسی در زیر دندان دیگری باشد، حضرت مهدی(عج) آن را باز می‏ستاند و به صاحبش باز می‏گرداند.

علاوه برآن جامعه‏ی بشری نیز با توجه به رشد فکری و تربیتی به مراحل از کمال و علو نفس و شرافت انسانی، خواهند رسید، که خویشتن رافراتر و بزرگوارترازآن بداند که دست به ظلم، ستم، تجاوز و بی‏عفتی زده، آسایش وامنیت خود و هم نوعان خویش را مختل سازد.

امنیت در این سطح که فردی بدون ترس و وحشت، از شهری به شهر دیگر رفته و زنان بدون همراه داشتن مردی با خیا ل آسوده و آرام مسافرت کنند، و حتی جواهرات شان، نمایان باشد و احساس ناامنی و اضطراب نداشته با شند،در دنیای

متمدن امروزی به یک روءیایی تعبیر نا شدنی شباهت دارد ولی در عصر ظهور حضرت حجت (عج)این روءیاها، تعبیر خواهد شد و مصداق عینی پیدا خواهدکرد.

آری حضرت مهدی(عج) که وارث همه پیامبران و اوصیای الهی و آخرین وصی حق در زمین و منجی عالم بشریت در فرجام تاریخ است، با أذن و اراده خدای متعال،آرزوهای برآورده نشده همه پیامبران و اوصیای الهی را برآورده خواهدکرد . شمشیر انتقام حق و عدالت، از آستین آن منتقم آل محمد (عج)و یاران پاکباخته اش بیرون شده چون صاعقه مرگبار، بر فرق درندگان وحشی که لباس و جامه انسانیت، بر قامت ننگین خود پوشانیده اند ولی جز فتنه، فساد و بی دادگری، کار دیگری نداشته اند، فرود خواهدآمد، و بساط ظلم، ستمگری، فساد و عیاشی آنان را برچیده و نظام مبتنی بر ارز شهای الهی و انسانی را مستقر خواهد کرد و انسانهای دردمند ، رنجیده و مستضعف را از فقر، فلاکت و سلطه‏ی استثمار، نجات خواهدداد.

حضرت حجت(عج) با استقرار نظام عدالت گستر و ارزشمدار عصر ظهور، تمام وعده های داده شده در قرآن و احادیث را محقق خواهد کرد، دین خدا را بر کل جهان عرضه خواهد داشت زمام امور را به دست انسان های مظلوم و ستمدیده، خواهد سپرد و به انسانهای مؤمن و متقی،عزت خواهد داد، حزب الله، را به پیروزی خواهد رساند، اضطراب و نگرانی ر ا از تمام زوایای زندگی از بین خواهد برد امنیت، آرامش کامل را به وجود خواهد آورد و بدینسان شب سرد، تاریک و ظلمانی انسانهای مظلوم را به پایان خواهد رساند وانتهای فصل سرما و یخبندان اخلاق و ارزشهای انسانی را اعلام خواهدکرد.

به امید روزی که با اجرای قوانین، احکام و دستورات اسلام راستین، در پهن دشت هستی، ظلم، تجاوز، سرقت، اختلاس و ناامنی ها و نا هنجاری ها از کل جهان ، رخت بر بندد و خورشید عدالت، برابری، امنیت، آزادی، سعادت و خوش بختی، از ورای جبال و حجاب های خفقان استعمار، استثمار، بی عدالتی و نامردی، سر برآورده و بر صفحه زندگی تاریک و آشفته انسان بتابد، و چشمه ساران فضیلت، انسانیت و نیک بختی از هر سو، به جوش آمده و بر پهنه ی کویر زندگی، جاری شود گلهای اخلاق و آزادی از هر سو جوانه زده و گل بوته های امید، صلح، آرامش و امنیت ، زینت بخش آغوش گرم انسانها و اجتماعات بشری شود.

 

[ چهارشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩۳ ] [ ٤:٤۱ ‎ق.ظ ] [ حسین ملاصادقی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دبیر زبان و ادبیات فارسی شهر تهران و دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
RSS Feed